Jesteśmy częścią Wisegroup

Audyt podatkowy
Finerto - Audyt podatkowy

Audyt podatkowy — wyeliminuj potencjalne ryzyka podatkowe

Audyt podatkowy jest to usługa, której celem jest weryfikacja prawidłowości rozliczeń podatkowych. Celem samego audytu podatkowego jest sprawdzenie prawidłowości wypełniania obowiązków podatkowych, a także przygotowanie rekomendacji w zakresie ewentualnych zmian i sposobów na to, aby uniknąć nieprawidłowości w przyszłości.

Poznaj usługę

Czy jest audyt podatkowy?

Obsługa fundacji rodzinnych

Audyt podatkowy służy przede wszystkim identyfikacji u podatnika obszarów ryzyka podatkowego związanymi z rozliczeniami podatkowymi. Przeprowadzony audyt podatkowy umożliwia analizę całości dokumentacji źródłowej takiej jak deklaracje podatkowe, umowy z kontrahentami, faktury, rejestry lub ewidencje, a także księgi rachunkowe. Konsekwencją przeprowadzenia audytu podatkowego będzie zwiększenie bezpieczeństwa finansowego i prawnego Twojej firmy.

Najczęstszymi obszarami w zakresie audytu podatkowego są:

  • podatek u źródła,
  • raportowanie schematów podatkowych (MDR),
  • błędy w zakresie wysokości deklarowania i terminowości wpłacania zaliczek,
  • Estoński CIT,
  • VAT — biała lista, split payment, JPK_VAT i kody GTU.
Czytaj więcej Umów bezpłatną konsultację

Kiedy warto skorzystać z audytu podatkowego?

Audyt podatkowy ma sens w przypadku gdy masz wątpliwości w związku z bieżącymi rozliczeniami podatkowymi lub chcesz zadbać o bezpieczeństwo finansowe i prawne Twojej firmy. Audyt podatkowy może dotyczyć wszystkich obszarów polskiego systemu podatkowego:

  • Podatek dochodowy (CIT i PIT)
  • Podatek VAT
  • Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC)
  • podatek od nieruchomości

Prawidłowo przeprowadzony audyt podatkowy, przez niezależnego audytora podatkowego pozwala wskazać błędy w rozliczeniach i sposoby naprawienia tych błędów. Przeprowadzenie audytu przed kontrolą pozwala spać spokojnie bez obaw o negatywne konsekwencje kontroli celno-skarbowej.

Korzyści z niezależnego audytu funkcji podatkowej

Przeprowadzeniu audytu wstępnego pozwala stworzyć ocenę ryzyka podatkowego w przedsiębiorstwie, bazując na jego rozliczeniach podatkowych. W konsekwencji:

  • unikasz negatywnych konsekwencji, które mogłyby się pojawić po przeprowadzaniu kontroli podatkowej
  • zwiększasz bezpieczeństwo podatkowe
  • otrzymujesz rekomendację, w jaki sposób możesz poprawić lub uzupełnić deklaracje podatkowe oraz księgowe
  • dostajesz sposób wdrożenia rozwiązań umożliwiających uniknięcie kar finansowych związanych z nieprawidłowymi rozliczeniami bądź deklaracjami podatkowymi
  • masz pewność, że Twoje rozliczenia podatkowe są prawidłowe, dzięki czemu spada ryzyko powstania ewentualnych zaległości podatkowych i spraw podatkowych
  • otrzymujesz legalny sposób na uniknięcie odpowiedzialności podatkowej.
Czytaj więcej Umów bezpłatną konsultację

Bezpłatna analiza

Współpracę rozpoczynamy zawsze od 30 minut bezpłatnej konsultacji, w ramach której sprawdzimy, czy Twoja firma może potrzebować wsparcia, jakim jest niezależny audyt funkcji podatkowej.

Następnie umówimy cię już na rozmowę z ekspertem, którym jest doradca podatkowy, który wskaże jakie działania możemy podjąć w zakresie audytu. Skontaktuj się z nami poprzez formularz, a niezwłocznie do Ciebie oddzwonimy.

Umów bezpłatną konsultację
Finerto

Proces audytu
podatkowego

W ramach audytu podatkowego wyróżniamy następujące etapy:

Etap pierwszy

Identyfikacja potencjalnych nieprawidłowości


Przeanalizujemy wszystkie obszary, które mogą być w centrum zainteresowania organów skarbowych, a także zweryfikujemy obszary, w których zgodnie z prawem można obniżyć zobowiązania podatkowe.

Etap drugi

Analiza rekomendowanych rozwiązań


Stworzymy rozwiązania, dzięki którym będziesz mógł zwiększyć swoje bezpieczeństwo prawne, finansowe i podatkowe, a także pomożemy Ci w poprawieniu lub uzupełnieniu deklaracji podatkowych oraz księgowych.

Etap trzeci

Raport końcowy


Na samym końcu otrzymasz od nas raport z niezależnego audytu funkcji podatkowej, który przekazywany jest niezwłocznie podatnikowi wraz z dokumentacją audytu zawierającą testy i procedury przeprowadzone w jego trakcie.

Audyt podatkowy

Audyt podatkowy — KAS

Audyt podatkowy również przeprowadza Szef Krajowej Administracji Skarbowej. Procedura audytowa powiązana jest z tzw. umową o współdziałanie i porozumieniem podatkowym, które to instytucje mają zachęcać dużych podatników do ścisłej współpracy z organami skarbowymi. Audyt podatkowy jest przeprowadzany przed zawarciem umowy o współdziałanie (audyt wstępny) oraz w trakcie obowiązywania umowy o współdziałanie (audyt monitorujący) w celu sprawdzenia:

  • prawidłowości wypełniania obowiązków podatkowych
  • skuteczności i adekwatności ram wewnętrznego nadzoru podatkowego.

Finałem takiego audytu podatkowego jest raport, z którego Szef KAS sporządza opinię pozytywną albo zalecenia wskazujące, jakie czynności podatnik powinien podjąć w celu usunięcia stwierdzonych w ramach tego audytu nieprawidłowości, wraz z uzasadnieniem, albo opinię negatywną.

Dokumenty i informacje uznane przez Szefa KAS za zawierające tajemnicę przedsiębiorstwa są niszczone w terminie 2 miesięcy od dnia:

  • rozwiązania umowy o współdziałanie
  • zakończenia audytu wstępnego, jeżeli został on zakończony opinią – w przypadku niezawarcia umowy o współdziałanie
  • zakończenia weryfikacji zastosowania się przez podatnika do wydanych zaleceń w przypadku niezawarcia umowy o współdziałanie.

Aby uniknąć opinii negatywnej, warto przeprowadzić zewnętrzny audyt, by zawczasu usunąć wszelkie nieprawidłowości.

Bezpłatna
konsultacja

Podczas bezpłatnej konsultacji, która trwa około 30 minut, możesz sprawdzić, czy będziemy w stanie odpowiedzieć na zadawane pytania z zakresu prawa i podatków.

Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie — w godzinach naszej pracy lub rano kolejnego dnia.

Jeśli w danym momencie nie będziesz mógł rozmawiać, to umówimy dogodny dla obu stron termin rozmowy. Bezpłatna konsultacja ma na celu sprawdzić, czy i jak możemy pomóc Twojej firmie.

Mateusz Chinczewski

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą

FAQ

Raport z niezależnego audytu podatkowego obejmuje przede wszystkim sprawdzenie prawidłowości wykonywania obowiązków podatkowych oraz skuteczności i adekwatności wdrożonych ram wewnętrznego nadzoru podatkowego, a także w zakresie zarządzania ryzykiem podatkowym.

Audyt podatkowy bardzo często przeprowadza doradca podatkowy, a jego zalecenie są przekazywane niezwłocznie podatnikowi — zarówno w odniesieniu do spraw podatkowych: systemu zarządzania ryzykiem, kontroli wewnętrznej, audytu wewnętrznego, nadzoru nad zgodnością działalności z przepisami prawa (regulacjami wewnętrznymi i dobrowolnie przyjętymi standardami) i mechanizmów nadzoru zewnętrznego.

Podatnik jest na początku informowany o zakresie audytu wstępnego. Harmonogram działań podejmowanych w ramach audytu wstępnego Szef KAS uzgadnia z podatnikiem. Czynności w zakresie audytu podatkowego mogą być wykonywane z upoważnienia Szefa KAS przez pracowników i funkcjonariuszy jednostek KAS. Pracownicy i funkcjonariusze wykonujący czynności w zakresie audytu podatkowego nie mogą uczestniczyć w przeprowadzaniu kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej oraz w postępowaniu podatkowym. Termin realizacji czynności podejmowanych w związku z przekazanymi zaleceniami podatnik uzgadnia z Szefem KAS.

Poznaj opinie
naszych klientów

Previous Next