Z windykacji korzystają głównie przedsiębiorcy, którzy natknęli się na nierzetelnych kontrahentów. Utrata płynności finansowej jest główną przyczyną upadłości, dlatego tak ważne jest, aby sprawnie wdrożyć skuteczny proces windykacji w firmie.
Zobacz, co możemy dla Ciebie zrobićTego typu sytuacje doprowadziły do upadłości już wielu firm. ZUS i US nie będzie czekał, pracownicy również chcą otrzymać wynagrodzenie w terminie.
Skorzystaj zatem z możliwości, które daje ci windykacja należności!
Największą barierą przed rozpoczęciem działań windykacyjnych jest zachowanie dobrych relacji z dłużnikami. Przedsiębiorcy często zwlekają z windykacją, aby nie stracić klienta lub kontrahenta. Biorąc to pod uwagę, zespół naszej kancelarii zawsze dobiera odpowiednie działania windykacyjne w taki sposób, aby tych relacji nie popsuć.
Skuteczna windykacja należności ma na celu skłonienie dłużnika do uregulowania należności przy pomocy środków określonych w przepisach prawa. Odzyskania należności możemy próbować albo polubownie (tzw. windykacja miękka) albo poprzez wniesienie pozwu (windykacja twarda). Nasza kancelaria prawna będzie Cię reprezentować na każdym etapie postępowania — cel jest jeden — doprowadzenie do spłaty należności.
Usługi doradcze rozpoczynamy zawsze od 30 minut bezpłatnej konsultacji, w ramach której sprawdzimy, czy i w jaki sposób możemy Ci pomóc.
Następnie umówimy Cię już na rozmowę z ekspertem, którym jest doradca podatkowy. Skontaktuj się z nami poprzez formularz, a niezwłocznie do Ciebie oddzwonimy.
Umów bezpłatną konsultacjęSkuteczność windykacji zależy od sposobu windykacji i od tego jakie działania windykacyjne rozpoczniesz. Proces windykacji opieramy oczywiście na obowiązujących przepisach prawnych i jeśli okaże się to konieczne to również z wykorzystaniem wszczęcia windykacji komorniczej i konieczności uregulowania należności w ten sposób. Poniżej sprawdzisz, jak przebiega postępowanie windykacyjne i z jakich etapów składa się windykacja długów.
Umów bezpłatną konsultacjęSprawdź rodzaje windykacji
Windykacja polubowna (miękka windykacja) pozwala zakończyć spór i zapłatę należności bez konieczności kierowania sprawy na drogę sądowo-egzekucyjną i rozpoczęcia egzekucji komorniczej. Windykacja polubowna generuje dużo niższe koszty windykacji i pozwala spłacić dług. Stosowane rodzaje windykacji polubownej to przede wszystkim negocjacje z dłużnikiem, rozłożenie długu na raty, oświadczenie dłużnika o uznaniu długu, zawarcie ugody co do spłaty należności. W przypadku, gdy dłużnik nie wywiązuje się z ustaleń, ugody i terminu spłacenia należności to naturalną wówczas konsekwencją będzie skierowanie sprawy do sądu i dochodzenie roszczeń w oparciu o pozew o zapłatę. Przy egzekwowaniu należności możesz skorzystać z firmy windykacyjnej, natomiast możesz również skorzystać z naszej kancelarii, która gwarantuje tajemnicę zawodową, skuteczne i etyczne działania windykacyjne.
Z windykacji sądowej należy skorzystać w przypadku gdy miękka windykacja długów nie odniosła sukcesu. Pozew o zapłatę składamy do sądu właściwego, w ramach którego domagamy się orzeczenia przez sąd nakazu zapłaty od dłużnika. Jeśli sąd wyda nakaz zapłaty, a dłużnik nie złoży sprzeciwu od nakazu zapłaty lub zarzutów w postępowaniu nakazowym, to wyrok zyskuje klauzulę wykonalności, co stanowi podstawę do przekazania sprawy do komornika sądowego, dzięki czemu możemy uruchomić postępowanie egzekucyjne. Komornik może zająć konto bankowe, może dokonać zajęcia wynagrodzenia na poczet spłaty długu, a przedmiotem egzekucji komorniczej mogą być również ruchomości i nieruchomości stanowiące część majątku dłużnika.
1. Analiza sprawy
Windykacja należności rozpoczyna się zawsze od dokładnej oceny sprawy. Wystarczy, że prześlesz nam fakturę lub umowę, a my sprawdzimy, czy możemy podejmować działania, które mają na celu wyegzekwowanie spłaty długu. Na tym etapie sprawdzimy również termin zapłaty, termin przedawnienia, aby mieć pewność, czy możemy pomóc w odzyskaniu należności i rozpocząć proces windykacji wierzytelności.
2. Przygotowanie wezwania do zapłaty
Kolejnym krokiem, związanym z windykacją długów jest wezwanie dłużnika do zapłaty. Przygotowujemy oficjalne pismo z kancelarii, w którym wskazujemy jakiej należności domagamy się zapłaty, wyznaczamy termin zapłaty, informujemy, że w przypadku braku zapłaty skierujemy sprawę do sądu albo dokonamy wpisu do rejestru prowadzonego przez Biuro Informacji Gospodarczej. Na tym etapie wielu dłużników decyduje się zapłacić należność w obawie przed negatywnymi konsekwencjami wpisu do rejestrów dłużników — BIG lub KRD albo obawiając się kosztów postępowania sądowego.
3. Kontakt z dłużnikiem po odebraniu przez niego wezwania do zapłaty
Wezwanie do zapłaty wysyłamy do dłużnika za potwierdzeniem odbioru. W momencie, w którym wiemy już, że dłużnik odebrał wezwanie, a nie dokonał żadnych działań w postaci zapłaty lub odpowiedzi na wezwanie do zapłaty to wówczas podejmujemy próbę kontaktu z dłużnikiem. Zaproponujemy dłużnikowi podpisanie ugody lub rozłożenie długu na raty — podejmiemy wszystkie możliwe działania mające na celu wyegzekwowanie dobrowolnej spłaty długu.
1. Analiza sprawy pod kątem procesu sądowego
W przypadku gdy miękka windykacja nie przyniosła efektu w postaci zapłaty, to musimy skorzystać z pomocy środków określonych w obowiązujących przepisach prawnych. Naturalnym kolejnym krokiem będzie skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego. Na tym etapie dokładnie przeanalizujemy sprawę pod kątem ewentualnego przedawnienia, szans na wygranie sprawy w sądzie, możliwości egzekucji, a także wartości przedmiotu sporu. Niestety na tym etapie pojawią Ci się koszty, ponieważ będziesz musiał uiścić opłatę sądową.
2. Wejście na drogę postępowania sądowego — złożenie pozwu
Jeśli nie pojawią się żadne negatywne przesłanki co do postępowania sądowego, to kolejnym etapem jest już przygotowanie pozwu o zapłatę. Sąd widząc podstawy to wydania orzeczenia, może od razu bez rozprawy wydać nakaz zapłaty, który stanowi podstawę do wszczęcia postępowania egzekucyjnego. W przypadku gdy dłużnik przygotuje sprzeciw od nakazu zapłaty, to wówczas wchodzimy „w proces” i będziemy musieli dochodzić Twoich praw przed sądem.
3. Reprezentacja w postępowaniu sądowym
Windykację sądową wieńczy proces, który może trwać kilka miesięcy jak i kilka lat. Wszystko zależy od zawiłości danej sprawy, od samego sądu, a także od tego czy dłużnik skorzysta z możliwości apelacji i procesowania się w ramach II instancji. Sprawa kończy się wydaniem przez sąd wyroku, w którym nakazuje zapłacić daną należność wraz z odsetkami ustawowymi i kosztami sądowymi.
4. Wszczęcie postępowania egzekucyjnego
Windykacja sądowo egzekucyjna kończy się egzekucją komorniczą, którą umożliwia nadanie klauzuli wykonalności. Wyrok wraz z klauzulą wykonalności stanowi podstawę do przekazania sprawy komornikowi i rozpoczęcia egzekucji komorniczej. Jej przedmiotem mogą być zgromadzone na kontach dłużnika środki finansowe, należące do niego ruchomości i nieruchomości oraz wynagrodzenie. Przewagą windykacji twardej nad miękką jest właśnie postępowanie egzekucyjne, dzięki któremu masz większe szanse, że czynności windykacyjne i cała procedura odzyskiwania długów okażą się skuteczne.
Bezpłatna konsultacja trwa około 30 minut. To czas poświęcony Twoim wyzwaniom związanym z prowadzeniem księgowości, które w rozmowie pomożemy Ci bezpłatnie rozwiązać.
Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie — w godzinach naszej pracy lub rano kolejnego dnia.
Jeśli w danym momencie nie będziesz mógł rozmawiać, to umówimy dogodny dla obu stron termin rozmowy. Bezpłatna konsultacja ma na celu sprawdzić, czy i jak możemy pomóc Twojej firmie.
Wszystko zależy od konkretnej sprawy, natomiast zawsze rekomendujemy najpierw windykację polubowną, aby koszty windykacji były jak najniższe.
Proces windykacji składa się z dwóch etapów: windykacji polubownej (przedsądowej, miękkiej), a także windykacji sądowej (windykacja twarda).
Przyjęcie sprawy do windykacji jest całkowicie bezpłatne. Drobne koszty mogą się pojawić dopiero podczas przygotowania wezwania do zapłaty, a wyższe koszty pojawiają się dopiero na etapie pozwu o zapłatę. Warto zatem skorzystać z bezpłatnej konsultacji, abyś mógł sprawdzić, czy i jak możesz odzyskać swoje pieniądze.
Sądowy nakaz zapłaty to orzeczenie sądu, które dotyczy należności pieniężnej. W przypadku gdy dłużnik nie złoży skutecznego sprzeciwu od nakazu zapłaty, to wówczas stanowi on podstawę do wszczęcia egzekucji komorniczej.
Przez windykację komorniczą rozumiemy już ostatni etap windykacji prowadzony już przez komornika sądowego. Na tym etapie dłużnik musi nie tylko spłacić dług, ale i pokryć koszty egzekucji oraz sądowe.
Jeśli chodzi o windykację sądową, to koszty związane są przede wszystkim z opłatą sądową (uiszczaną przy składaniu pozwu), a także wynagrodzenie kancelarii prowadzącej sprawę. Im dług jest wyższy, tym koszty również są wyższe.
Kancelaria prawna charakteryzuje się tym, że obowiązuje nas po pierwsze tajemnica zawodowa, a po drugie etyka zawodowa. Dzięki temu masz pewność, że Twoja sprawa jest prowadzona profesjonalnie i kompleksowo. Z drugie strony z firmy windykacyjnej warto skorzystać w przypadku windykacji bezpośredniej.
BIG to instytucja gromadząca, przechowująca i udostępniająca dane o nierzetelnych dłużnikach. Niektóre biura gromadzą również dane pozytywne na temat płatników, którzy terminowo regulują swoje zobowiązania. Informacje do BIG mogą przekazywać podmioty, które mają zawartą z biurem stosowną umowę.
Podmiotem realizującym działania windykacyjne może być wierzyciel (firma lub osoba prywatna), jego pełnomocnik lub wyspecjalizowana w egzekwowaniu należności firma windykacyjna. Windykacja należności może stanowić jedną z ważniejszych spraw w Twojej firmie pod kątem płynności finansowej.
W momencie, w którym dłużnik zrozumie jakie grożą mu konsekwencje związane z brakiem płatności to obawa przed wszczęciem windykacji komorniczej i konieczności uregulowania należności w ten sposób może spowodować to, że dłużnik po prostu zapłaci.
Bardzo wartościowa konsultacja. Mecenas Chinczewski ma dużą wiedzę odnośnie spółek prawa handlowego i odnosi się do konkretów dotyczących twojej firmy. Na koniec prezentacja podsumowująca całość rozmowy i nawet wyliczenia pokazujące jak zmiana wpłynie na roczny dochód. Pełny profesjonalizm. Polecam
Opinia z Google
Jedno spotkanie z Panem Mateuszem wyjaśniło nam więcej niż kilka spotkań i 4h pracy innej kancelarii. Mecenas ma dużo praktycznej wiedzy o spółkach, więc konsultacja przepełniona ważnymi informacjami. Polecam i sam liczę na dalszą współpracę.
Opinia z Google
Podczas realizacji zlecenia założenia nowej sp. z o.o. wszystko przebiegało zgodnie z planem. Wszystkie osoby, z którymi miałem kontakt wykazały się cierpliwością w tłumaczeniu zawiłości prawno-podatkowych związanych z nową formą działalności firmy. Wiedzą dokładnie w jaki sposób zgodnie z obowiązującym prawem zoptymalizować formę działalności.
Opinia z Google
Konsultacja online w zakresie optymalizacji podatkowej była bardzo pomocna. Specjaliści z Kancelarii profesjonalnie wyjaśnili mi wszystkie kwestie i zaproponowali konkretne rozwiązania dostosowane do mojej sytuacji finansowej. To zdecydowanie wartościowy sposób na zoptymalizowanie swoich podatków.
Opinia z Google