Optymalizacja podatkowa
Finerto - Optymalizacja podatkowa

Optymalizacja podatkowa - bezpiecznie zmniejszymy Twoje podatki

Zmniejszenie obciążeń podatkowych, na pewnym etapie prowadzenia działalności gospodarczej, pozwala wygenerować spore oszczędności i może zwiększyć rentowność Twojego biznesu. Legalna optymalizacja podatkowa ma na celu zminimalizowanie obciążeń podatkowych i innych składek.

Sprawdź sposoby

Czy wiesz, ile tracisz pieniędzy przez złą optymalizację podatkową?

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą powinni co najmniej raz w roku skorzystać z doradztwa podatkowego — również w zakresie optymalizacji podatkowej. Wdrożenie odpowiedniej metody optymalizacji podatkowej pozwoli Twojej firmie zapłacić mniej podatku dochodowego, podatku VAT, składek na ZUS.

Grafika przedstawiająca ciąg cyfr: jeden, dwa, trzy

Zła forma opodatkowania

Możesz prowadzić działalność, wybierając różne formy opodatkowania. Bardzo często sama zmiana podatku dochodowego ze skali podatkowej na podatek liniowy lub ryczałt pozwoli Ci optymalizować obciążenia podatkowe. Dotyczy to również spółek: zmiana formy opodatkowania na CIT estoński spowoduje, że nie zapłacisz podatku w ogóle. Niestety, zmiany formy opodatkowania możesz dokonać jedynie do 20 lutego, dlatego warto analizować swoją sytuację każdego roku.

Niewłaściwa forma prawna

Wielu przedsiębiorców w dalszym ciągu prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę cywilną czy jawną, które to po polskim ładzie nie są już korzystne. Przekształcenie w spółkę z o.o. lub w spółkę komandytową pozwala wygenerować olbrzymie oszczędności, a wiąże się to jedynie ze zmianą formy prawnej prowadzenia działalności gospodarczej.

Ulgi podatkowe

W Polsce funkcjonuje szereg ulg, dzięki którym możesz zmniejszyć podatki: ulga termomodernizacyjna, IKZE (konto emerytalne), ulga na badanie i rozwój, składki ZUS, zwrot nienależnych świadczeń, ulga na leki, ulga rehabilitacyjna, ulga na samochód, darowizny na cele charytatywno-opiekuńcze Kościołów i wiele innych. Bardzo często brak wdrożenia ulg powoduje, że płacisz więcej, aniżeli powinieneś.

Struktura firmy

Planowanie podatkowe i budowa struktury całej grupy pozwala w mądry sposób zaoszczędzić pieniądze i transferować środki z jednego podmiotu na drugi. Oszczędzanie podatkowe z wykorzystaniem holdingu lub z wykorzystaniem fundacji pozwala doprowadzić do sytuacji, w której mamy optymalizację podatkową opartą na kilku podmiotach, których zobowiązania podatkowe mogą być zniwelowane praktycznie do zera.

Jak możemy Ci pomóc, aby zmniejszyć obciążenia podatkowe?

Legalna optymalizacja podatkowa sposobem
na niskie podatki.

Podatek dochodowy jest najbardziej niesprawiedliwym podatkiem, ponieważ w praktyce jesteś karany na Twoją przedsiębiorczość i skuteczność.

Po Polskim Ładzie obniżanie obciążeń podatkowych stało się jeszcze ważniejsze niż do tej pory, ponieważ u wielu przedsiębiorców wysokość podatków wprost wpływa na sens prowadzenia działalności gospodarczej. Składka zdrowotna liczona od dochodu podniosła opodatkowanie o 4,9% jeśli chodzi o podatek liniowy i o 9% na zasadach ogólnych.

Grafika przedstawiająca strzałkę Umów bezpłatną konsultację
Optymalizacja podatkowa

Czym jest optymalizacja podatkowa?

Optymalizacja podatkowa polega na korzystaniu z legalnych sposobów zmniejszenia obciążeń podatkowych. W Polsce istnieje legalna optymalizacja podatkowa, która w danych okolicznościach gospodarczych, korzystając z konkretnych przepisów prawa podatkowego, może wygenerować spore oszczędności podatkowe, a jednocześnie nie będzie wiązać się z negatywnymi konsekwencjami dla przedsiębiorcy.

Nielegalne unikanie opodatkowania, czyli działania sprzeczne z obowiązującymi przepisami prawa lub mające na celu oszustwa podatkowe, uchylanie się od opodatkowania, częściowe zatajanie dochodów stanowią przestępstwa, które mogą podlegać karze pozbawienia wolności.

Optymalizacja podatkowa rozwiązaniem dla JDG czy spółek?

Ordynacja podatkowa z reguły wymienia nam szereg różnych możliwości natomiast należy pamiętać, że metody optymalizacji podatkowej zależą przede wszystkim od naszych źródeł przychodu, branży i formy prawnej, w ramach której prowadzimy działalność. Przedsiębiorca prowadzący spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością skupi się przede wszystkim na sposobach, dzięki którym będzie mógł unikać podwójnego opodatkowania, natomiast osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą będzie głównie optymalizowała biznes poprzez wybór korzystnej formy opodatkowania i formy prawnej.

Metody optymalizacji podatkowej

Jeśli chodzi o metody optymalizacji podatkowej, które możemy znaleźć w przepisach prawa podatkowego, istnieje szereg różnych możliwości:

  • dobór odpowiedniej formy prawnej (np. przejście z działalności gospodarczej na spółkę),
  • optymalizację opartą na wyborze odpowiedniej formy opodatkowania (np.: zmiana z liniówki na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych),
  • zastosowaniu ulg podatkowych i zwolnień podatkowych,
  • planowanie podatkowe i międzynarodowe planowanie podatkowe (np.: tak, aby optymalizować przepływy transgraniczne), a także angażowanie podmiotów pośredniczących do naszej struktury,
  • zaliczaniu w koszty uzyskania przychodów niestandardowych wydatków, których nie znajdziemy w ordynacji podatkowej lub w ustawie o PIT i CIT czy też rozliczanie strat podatkowych.

Jak uniknąć podwójnego opodatkowania?

W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością co do zasady funkcjonuje podwójne opodatkowanie — na początku swój podatek dochodowy płaci spółka, a następnie wspólnik. Jedną z metod optymalizacyjnych w spółce jest właśnie unikanie opodatkowania na obu tych poziomach. Można stosować sposoby oparte o skalę podatkową (np.: wynagrodzenie z powołania lub art. 176 ksh), najem do spółki lub współpracę JDG ze spółką. Bardzo często pozwala to zmniejszyć opodatkowanie z 34% lub 26% na 6%…

Jak do optymalizacji podatkowej podchodzą organy podatkowe?

Optymalizacja podatkowa bez odpowiedniego wsparcia może być kwestionowana przez organy podatkowe, które to mogą stwierdzić, że Twoje działania to częściowe zatajanie dochodów lub oszustwo podatkowe. Błędy związane z optymalizacją podatkową mogą wiązać się z naruszeniem art. 54 § 1 Kodeksu karnego skarbowego. Artykuł ten stanowi, że podatnik uchylający się od opodatkowania, który nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania, lub nie składa deklaracji, naraża podatek na uszczuplenie. Dlatego przedsiębiorca prowadzący firmę powinien zadbać o profesjonalne doradztwo podatkowe i nie powinien wprowadzać optymalizacji, która jest zabroniona w przepisach podatkowych i może zakończyć się unikaniem opodatkowania.

Ile możesz zyskać?

Każdy przedsiębiorca chciałby uzyskiwać realna stopę opodatkowania na jak najniższym poziomie. Największe korzyści możemy osiągnąć w sytuacji, w której zajmiemy się podatkiem dochodowym, np.: zmieniając formę prawną działalności.

500.000 zł dochodu
Previous Next

Kto Ci pomoże
w optymalizacji podatkowej?

Krok po kroku — jak wygląda współpraca?

Grafika przedstawiająca ciąg cyfr

Bezpłatna konsultacja

Współpracę rozpoczynamy zawsze od bezpłatnej konsultacji, w ramach której sprawdzamy, w jaki sposób możemy pomóc Twojej firmie. W ramach 30-minutowej rozmowy zadamy Ci kilka dodatkowych pytań, aby w maksymalnym stopniu zrozumieć sytuację Twojej firmy i dobrać odpowiednie rozwiązanie.

Grafika przedstawiająca ciąg cyfr

Bezpośrednie spotkanie z ekspertem

Kolejnym krokiem jest umówienie Cię już bezpośrednio do eksperta tj. radcy prawnego lub doradcy podatkowego, który na spotkaniu zaproponuje konkretne metody optymalizacji podatkowej, np.: przekształcenie działalności w spółkę z o.o.

Grafika przedstawiająca ciąg cyfr

Planowanie podatkowe

Po akceptacji rozwiązania przygotujemy konkretny harmonogram działań prawnych i podatkowych. Wskażemy, co leży po Twojej stronie jako przedsiębiorcy, a o co zadbamy my w ramach naszej kancelarii.

Grafika przedstawiająca ciąg cyfr

Wdrożenie

Na samym końcu zajmiemy się wdrożeniem pomysłu w życie — przygotowaniem wniosków o interpretację podatkową lub opinii podatkowej, a także dokumentacją prawną, np.: przygotowanie umowy spółki.

Grafika przedstawiająca ciąg cyfr

Dalsza obsługa podatkowa i prawna

Po wdrożeniu naszych pomysłów i rozwiązań zaproponujemy Ci dalszą opiekę podatkową i księgową, abyś mógł w praktyce z optymalizacji korzystać, a także, abyś mógł być na bieżąco z wszelkimi nowymi sposobami i metodami obniżania podatków i ZUS-u.

Zamów bezpłatną konsultację podatkową!

Chcesz płacić niższe i prostsze podatki?

Jeśli zastanawiasz się, z jakich metod optymalizacji podatkowej skorzystać lub w jaki sposób uniknąć podstawy opodatkowania w spółce to skorzystaj z doświadczenia i wsparcia naszych doradców podatkowych. Zostaw swój numer telefonu i adres mail. Zrobimy wszystko, aby jak najszybciej skontaktować się z Tobą i ustalić, czy i jak możemy Ci pomóc.

Mateusz Chinczewski

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą

FAQ

Optymalizacja podatkowa polega na wykorzystaniu legalnych metod i strategii podatkowych, by zmniejszyć obciążenia podatkowe firmy, nie naruszając przy tym przepisów prawa. Dla firm z branży produkcyjnej, spedycyjnej, transportowej i budowlanej, optymalizacja może prowadzić do znaczących oszczędności, które mogą być z kolei reinwestowane np. na inwestycje, rozwój technologiczny, zwiększenie produkcji lub poprawę efektywności operacyjnej.

Istnieje wiele różnych metod optymalizacji podatkowej, najważniejsze z nich to: wybór odpowiedniej formy opodatkowania w ramach danego typu działalności, wykorzystanie dostępnych ulg i zwolnień podatkowych, odliczeń, przeprowadzanie transakcji restrukturyzacyjnych (dzielenia, przekształcenia lub połączenia spółek) czy tworzenie podatkowych grup kapitałowych. Dla branży spedycyjnej i transportowej ważną kategorią metod optymalizacji podatkowej jest międzynarodowe planowanie podatkowe, które pozwala na obniżenie obciążeń podatkowych w różnych jurysdykcjach. Międzynarodowe planowanie podatkowe może polegać również na przeniesieniu działalności do kraju, w którym podatki są niższe.

Optymalizacja podatkowa nie ma nic wspólnego z uchylaniem się od opodatkowania – jest w pełni bezpiecznym i legalnym działaniem. Optymalizacja podatkowa to legalne działanie mające na celu efektywne zarządzanie obowiązkami podatkowymi firmy. Natomiast unikanie opodatkowania często wiąże się z działaniami na granicy prawa lub poza nim, co może prowadzić do konsekwencji prawnych, takich jak oskarżenia o oszustwo podatkowe.

Poznaj opinie
naszych klientów

Previous Next