Optymalizacja zatrudnienia
Finerto - Optymalizacja zatrudnienia

Optymalizacja zatrudnienia

Przedsiębiorca, próbując zmniejszyć obciążenia związane z zatrudnieniem, bardzo często stosuje sposoby, które są albo nieefektywne, albo niezgodne z przepisami. Skorzystaj ze sprawdzonych metod, dzięki którym dokonasz optymalizacji zatrudnienia.

Sprawdź sposoby

Ile tak naprawdę kosztuje Cię pracownik zatrudniony na podstawie stosunku pracy?

Minimalne wynagrodzenia co roku są podwyższane — mało tego, w 2023 roku zostały zwiększone dwukrotnie, dlatego jak nigdy wcześniej optymalizacja kosztów pracy stała się tak istotna. Pytanie jednak brzmi: czy wiesz, ile faktycznie ponosisz kosztów związanych z zatrudnieniem?

Optymalizacja zatrudnienia

Sprawdźmy to na przykładzie pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę, który otrzymuje wynagrodzenie minimalne, które na dzień 1 sierpnia 2023 wynosi 3.600 zł brutto.

Kwota brutto: 3600 zł
ubezpieczenie emerytalne: 351,36 zł
ubezpieczenie rentowe: 54,00 zł
ubezpieczenie chorobowe: 88,20 zł
ubezpieczenie zdrowotne: 279,58 zł
zaliczkę na PIT: 43,00 zł
Pracownik w konsekwencji otrzyma
na konto jedynie 2 783,86 zł

Natomiast, aby pracownik mógł zarobić 3.600 zł brutto, to pracodawca musi dodatkowo uiścić:

Kwota brutto: 3600 zł
ubezpieczenie emerytalne: 351,36 zł
ubezpieczenie rentowe: 234,00 zł
ubezpieczenie wypadkowe: 60,12 zł
fundusz pracy: 60,12 zł
FGŚP: 3,60 zł
Łączny koszt pracodawcy to kwota 4 337,28 zł

4 337,28 minus 2 783,86 = 1 553,42 zł — ta kwota jest zabierana pracodawcy i pracownikowi na ZUS i Urząd Skarbowy.

Realne obciążenie podatkowe zatrudnienia to w takim razie ponad 55%.

Umów bezpłatną konsultację

Optymalizacja kosztów zatrudnienia — jakie masz możliwości?

Wśród obowiązujących przepisów prawa mamy kilka możliwości optymalizacji kosztów pracy. Zależy nam na tym, aby przedsiębiorstwa optymalizowały koszty poprzez dostępne rozwiązania, a nie poprzez zwolnienia pracowników czy też wypowiedzenia umów.

Umów bezpłatną konsultację
Co możesz zrobić

Współpraca B2B

Najpopularniejszym sposobem na zmniejszenie obciążeń podatkowych, zarówno po stronie pracodawców jak i pracowników, jest zmiana umowy o pracę na współpracę B2B. Polega to na tym, że pracownik wykonuje usługi na rzecz pracodawcy w ramach swojej działalności gospodarczej. Korzystając z tego rozwiązania, z jednej strony pracownik otrzyma wyższą kwotę na konto, a z drugiej koszt całościowy pracodawcy zdecydowanie się zmniejszy. Typowa sytuacja win-win.


Zatrudnienie na podstawie umów cywilnoprawnych

Umowy cywilnoprawne to przede wszystkim elastyczne formy zatrudnienia (umowy zlecenia lub umowa o dzieło). Największą zaletą świadczenia pracy na podstawie umów cywilnoprawnych jest brak obowiązku pozostawania do dyspozycji pracodawcy i świadczenia pracy w określonym miejscu i czasie, a także często dużo niższe koszty podatkowe i na ZUS.


Funkcje w spółce

Pracownik może również piastować różne funkcje, np.: w spółce z o.o. Może to być prokurent lub członek zarządu. W takim przypadku, zamiast płacić pełne składki na ZUS, wystarczy, że będziemy płacić składkę zdrowotną. Takie rozliczenie da oszczędności jeśli chodzi o ZUS, a także stworzy zupełnie inny stosunek pomiędzy pracownikiem a pracodawcą.


Art. 176 k.s.h.

Jeśli prowadzisz spółkę z o.o., to w ramach optymalizacji zatrudnienia możesz również wykorzystać udziały w spółce. Twoi pracownicy mogą być wspólnikami w spółce lub mogą takie udziały dzierżawić. Jeśli na takim udziale spoczywa obowiązek świadczenia powtarzających się świadczeń niepieniężnych, to pracownik z tego tytułu również może otrzymać wynagrodzenie. Wówczas nie zapłacisz ani składek na ZUS, ani składki zdrowotnej.


Outsourcing

Outsourcing pracowników to w głównej mierze przeniesienie funkcji kadrowych podmiotowi zewnętrznemu. Obejmować to może kwestie związane z zatrudnianiem pracowników, zorganizowaniem badań lekarskich i szkoleń BHP albo realizowaniem comiesięcznych wypłat. Korzystając z outsourcingu, zmniejszysz koszty zatrudnienia, a także w praktyce wprowadzisz efektywne zarządzanie.


Leasing pracowników

Leasing pracowniczy to zupełnie nowy sposób zatrudniania pracowników. Pozwala on uzupełnić wolne stanowiska przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów, ponieważ nie podpisujemy umowy o pracę. Jednym ze sposobów na skorzystanie z leasingu pracowniczego jest współpraca z agencją pracy tymczasowej.


Sprawdź optymalizację kosztów zatrudnienia na liczbach!

Korzyści oczywiście zależą od wysokości wynagrodzenia, formy opodatkowania na B2B, a także wysokości składek na ZUS.

Przygotowaliśmy poniżej kalkulację, w ramach której porównamy koszty zatrudnienia pracownika na B2B i zatrudnionego na podstawie umowy o pracę, który otrzymuje wynagrodzenie na poziomie 6.000 zł brutto:

Umowa o pracę
Wynagrodzenie netto “na rękę”
4 420,43 zł
Wynagrodzenie brutto
6 000,00 zł
Całkowity koszt pracodawcy
7 228,80 zł
Koszt roczny pracownika
10 102,68
Przykładowa współpraca B2B - z małym ZUS
Wynagrodzenie netto “na rękę”
5 562,32 zł
Wynagrodzenie brutto
6 500,00 zł
Całkowity koszt pracodawcy
6 500,00 zł
Koszt roczny pracownika
8 745,60

Bezpłata konsultacja
podatkowa

Chcesz zoptymalizować koszty zatrudnienia?

Jeśli chcesz zmniejszyć obciążenia związane z zatrudnieniem pracowników, to warto skorzystać z doświadczenia i wsparcia naszych doradców podatkowych i radców prawnych. Zostaw swój numer telefonu i adres mail. Zrobimy wszystko, aby jak najszybciej skontaktować się z Tobą i ustalić, czy i jak możemy Ci pomóc.

Umów bezpłatną konsultację
Optymalizacja zatrudnienia

Jak tracić pieniądze, czyli niewłaściwa optymalizacja zatrudnienia.

Wyróżnić można dwa najczęstsze i największe błędy pracodawców jeśli chodzi o optymalizację kosztów zatrudnienia. Zarówno jednen jak i drugi niesie ze sobą konsekwencje zarówno prawne jak i ekonomiczne.

Zatrudnienie "na czarno"

W wielu branżach (przede wszystkim w transporcie i budowlance) zatrudnienie pracowników bez umowy jest standardem. Wynika to często z wysokości wynagrodzeń takich pracowników, a także ich sytuacji prywatnych. Praca na czarno jest karalna, przy czym większe koszty ponosi w takim przypadku pracodawca niż pracownik. Jeśli inspektor pracy skieruje sprawę do sądu, pracodawca może być ukarany grzywną w wysokości od 1 tys. do nawet 30 tys. zł. Do tego dochodzą również minusy ekonomiczne, ponieważ pracownik bez umowy nie stanowi kosztu uzyskania przychodu, a także trudności związane z samą wypłatą środków, np.: jeśli prowadzisz spółkę z o.o.

Premie "pod stołem"

Praktyka pokazuje, że pracownicy zarabiający więcej aniżeli średnie wynagrodzenie, bardzo często mają na umowie o pracę wynagrodzenie minimalne, a reszta wynagrodzenia płatna jest w gotówce — w kopercie. Rozwiązanie takie nie daje żadnych korzyści, ponieważ jeśli jesteś na liniówce, to bardzo często okazuje się, że zatrudnienie pracownika zgodnie ze stanem faktycznym, a następne wrzucenie tego wynagrodzenia w koszty daje takie sam rezultat jak wypłaty premiowe. Na pewno warto to policzyć i pomyśleć o innych metodach na optymalizację kosztów zatrudnienia.

Jak Ci pomożemy?

Krok po kroku — jak wygląda współpraca?

Bezpłatna konsultacja

Bezpłatna konsultacja

Współpracę rozpoczynamy zawsze od bezpłatnej konsultacji, w ramach której sprawdzamy, w jaki sposób możemy pomóc Twojej firmie. W ramach 30-minutowej rozmowy zadamy Ci kilka dodatkowych pytań, aby w maksymalnym stopniu zrozumieć sytuację Twojej firmy i dobrać odpowiednie rozwiązanie.

Bezpośrednie spotkanie z ekspertem

Bezpośrednie spotkanie z ekspertem

Kolejnym krokiem jest umówienie Cię już bezpośrednio do eksperta tj. radcy prawnego lub doradcy podatkowego, który na spotkaniu zaproponuje konkretne metody optymalizacji kosztów zatrudnienia, np.: współpracę w formie B2B.

Przygotowanie wyliczeń i spotkanie z pracownikiem

Przygotowanie wyliczeń i spotkanie z pracownikiem

Twój pracownik musi znać i rozumieć zasady związane ze zmianami w zakresie jego wynagrodzenia. Podczas spotkania wyjaśnimy mu wszystkie aspekty prawne i podatkowe.

Wdrożenie rozwiązań optymalizacyjnych

Wdrożenie rozwiązań optymalizacyjnych

Na tym etapie nasze pomysły wcielamy w życie, czyli, np.: rejestrujemy działalność Twojemu pracownikowi i podpisujemy umowę o współpracę.

Dalsza obsługa podatkowa i prawna

Dalsza obsługa podatkowa i prawna

Po wdrożeniu naszych pomysłów i rozwiązań zaproponujemy Ci dalszą opiekę podatkową i księgową, abyś mógł w praktyce z optymalizacji korzystać, a także, abyś mógł być na bieżąco z wszelkimi nowymi sposobami i metodami obniżania podatków i ZUS-u.

Zamów bezpłatną konsultację podatkową!

Chcesz zoptymalizować koszty zatrudnienia?

Jeśli zastanawiasz się, z jakich metod optymalizacji podatkowej skorzystać, by zmniejszyć obciążenia związane z zatrudnieniem pracowników, to skorzystaj z doświadczenia i wsparcia naszych doradców podatkowych. Zostaw swój numer telefonu i adres mail. Zrobimy wszystko, aby jak najszybciej skontaktować się z Tobą i ustalić, czy i jak możemy Ci pomóc.

Mateusz Chinczewski

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą


FAQ

Oczywiście — do tanga trzeba dwojga. W szczególności jeśli rozwiązania dają korzyści zarówno jednej jak i drugiej stronie. Jesteśmy w stanie przyjechać, zrobić szkolenie, a także porozmawiać z pracownikami w ramach spotkań indywidualnych.

Tak. Biorąc na siebie obowiązki w zakresie księgowości, przy większej liczbie pracowników, będziemy również w stanie przygotować specjalną ofertę cenową na tego typu sytuacje.

Wszystko zależy od liczby pracowników, a także metod optymalizacyjnych. Pierwszy krok to bezpłatna konsultacja, a następnie odbycie godzinnego spotkania z radcą prawnym, którego koszt wynosi 500 zł.

Poznaj opinie
naszych klientów

Previous Next