Ulgę IP BOX wprowadzono w 2019 roku, aby podatnicy, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową (działalność B+R), mogli skorzystać z preferencyjnego opodatkowania w wysokości 5%. Ulga IP BOX miała stanowić zachętę do dokonania ochrony praw własności intelektualnej i jej komercjalizacji.
Poznaj usługęKto by nie chciał płacić 5% podatku dochodowego?
Ulga IP BOX daje taką możliwość! Jeśli prowadzisz działalność badawczo-rozwojową to możesz rozliczać się w oparciu o ulgę IP BOX.
Z ulgi IP BOX skorzystać mogą wszyscy podatnicy — zarówno jednoosobowe działalności gospodarcze jak i spółki. Założenie ustawodawcy było takie, aby przedsiębiorcy, którzy specjalizują się w działalności badawczo rozwojowej, mogli właśnie z tej ulgi skorzystać. Ulga IP Box dotyczy, zgodnie z art. 30ca PIT oraz 24d CIT, kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
Z ulgi IP Box mogą skorzystać jedyni Ci podatnicy, którzy bezpośrednio prowadzą działalność badawczo-rozwojową lub nabywają wyniki prac badawczo-rozwojowych.
Skorzystanie z samej ulgi IP BOX jest więc konsekwencją prowadzenia działalności badawczo- rozwojowej.
Aby korzystać z ulgi IP BOX bezpiecznie i zgodnie z przepisami, musisz uzyskać pozytywną interpretację podatkową z KIS (Krajowej Informacji Skarbowej). Proces składa się z kilku etapów:
Umów konsultacjęPierwszym krokiem jest konsultacja z doradcą podatkowym w zakresie tego czy możliwe będzie zastosowanie ulgi IP BOX w Twojej działalności gospodarczej.
Prowadzenie ewidencji przychodów to przede wszystkim analiza pod kątem stawki podatku. W przypadku ryczałtu stawka podatku dochodowego zależy od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. Na ryczałcie nie interesują nas również koszty uzyskania przychodu, ponieważ podatek płacimy od przychodu. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja na gruncie podatku VAT — w tym przypadku mamy możliwość odliczenia kosztów uzyskania przychodów.
Ostatni etap procesu ubiegania się o ulgę IP BOX to rozliczenie podatku, rozliczenie lat poprzednich i bieżąca ewidencja IP BOX.
Pomagamy w całym procesie – sprawdzimy czy możesz z ulgi skorzystać, przygotujemy wniosek do KIS, a także zajmiemy się ewidencją Twoich dochodów.
Nie skupiamy się tylko na księgowości, ponieważ wiemy, że przedsiębiorca — szczególnie na starcie — potrzebuje dodatkowo doradztwa podatkowego i księgowego, stałej bieżącej współpracy i opieki prawnej.
JPK VAT, e-faktura, e-doręczenia, KSeF — wszystkie wprowadzane przez Państwo mechanizmy wymuszają zarówno na przedsiębiorcach jak i na biurach rachunkowych konieczność informatyzacji i elektronizacji. Każdy z naszych klientów otrzymuje dostęp do portalu biura, w którym będzie w stanie zarówno wgrać i wystawić faktury, a także może sprawdzić bieżące przychody i podatki do zapłaty.
Cennik naszych usług zbudowany jest w prosty sposób: część stała naszego wynagrodzenia odzwierciedla stałą, miesięczną obsługę, natomiast druga część zależy od tego, ile faktycznie poświęcimy czasu na rozliczenie twojej firmy. Jedna firma będzie potrzebować 10 godzin miesięcznie, a druga tylko godzinę — cennik musi to odzwierciedlać.
Doradztwo w zakresie niższych podatków, na pewnym etapie rozwoju firmy, pozwala przedsiębiorcy dużo szybciej i efektywnie rozwijać jego biznes. W ramach naszej grupy doradcy podatkowi z Kancelarii Finerto w taki sposób poukładają twoją firmę, aby faktycznie była zoptymalizowana i gotowa na współpracę księgową.
Prowadzenie uproszczonej lub pełnej księgowości to nie tylko bieżące rozliczenia. To również bieżące doradztwo w zakresie rachunkowości: konsultacje księgowe, analiza faktur i wydawanie opinii w zakresie określonych zdarzeń gospodarczych. W dobie KSeF doradzamy również jak prawidłowo wystawiać i wysyłać faktury.
Finansowanie zewnętrzne bardzo często może stanowić niesamowitą dźwignię do rozwoju — w ramach obsługi księgowej pomożemy Ci z uzyskaniem najlepszej oferty na kredyt, leasing, dotację lub inne, alternatywne sposoby dofinansowania firmy.
Wystarczy, że zamówisz bezpłatną konsultację, a my będziemy w stanie zapewnić Ci wszystkie usługi podatkowe, księgowe i prawne. W ramach założenia firmy na początku doradzimy Ci jaki to powinien być podmiot, następnie zajmiemy się zgłoszeniami do ZUS-u i urzędu skarbowego, by wreszcie zadbać o bieżącą obsługę księgową.
Krok 1
Wypełnij formularz i zamów bezpłatną konsultacjęKrok 2
Uzyskujesz opinię co do zasadności ubiegania się o ulgę IP BOXKrok 3
Przygotujemy wniosek do KISKrok 4
Po uzyskaniu pozytywnej interpretacji rozliczymy Twoje dochody kwalifikowaneBardzo wartościowa konsultacja. Mecenas Chinczewski ma dużą wiedzę odnośnie spółek prawa handlowego i odnosi się do konkretów dotyczących twojej firmy. Na koniec prezentacja podsumowująca całość rozmowy i nawet wyliczenia pokazujące jak zmiana wpłynie na roczny dochód. Pełny profesjonalizm. Polecam
Opinia z Google
Jedno spotkanie z Panem Mateuszem wyjaśniło nam więcej niż kilka spotkań i 4h pracy innej kancelarii. Mecenas ma dużo praktycznej wiedzy o spółkach, więc konsultacja przepełniona ważnymi informacjami. Polecam i sam liczę na dalszą współpracę.
Opinia z Google
Podczas realizacji zlecenia założenia nowej sp. z o.o. wszystko przebiegało zgodnie z planem. Wszystkie osoby, z którymi miałem kontakt wykazały się cierpliwością w tłumaczeniu zawiłości prawno-podatkowych związanych z nową formą działalności firmy. Wiedzą dokładnie w jaki sposób zgodnie z obowiązującym prawem zoptymalizować formę działalności.
Opinia z Google
Konsultacja online w zakresie optymalizacji podatkowej była bardzo pomocna. Specjaliści z Kancelarii profesjonalnie wyjaśnili mi wszystkie kwestie i zaproponowali konkretne rozwiązania dostosowane do mojej sytuacji finansowej. To zdecydowanie wartościowy sposób na zoptymalizowanie swoich podatków.
Opinia z Google
Szukasz biura rachunkowego, które nie tylko zadba o bieżące rozliczenia, natomiast będzie w stanie również doradzać księgowo i podatkowo? Chcesz przenieść swoją księgowość i ją zoptymalizować?
Wypełnij formularz, a zadzwonimy do Ciebie i w ramach 30-minutowej bezpłatnej konsultacji ocenimy, które rozwiązania księgowe będą dla Ciebie najkorzystniejsze.
Ewidencja IP BOX jest to dokument poświadczający wszystkie operacje finansowe mających związek z uzyskiwaniem dochodów kwalifikowanych. Powinna być sporządzona w sposób należyty i w taki sposób, aby można było na jej podstawie wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym łączną sumę przychodów, kosztów podatkowych, dochodów, strat, dochodów podlegających opodatkowaniu niższą stawką 5%, a także dochodu niepodlegającego opodatkowaniu obniżoną stawką.
Ulga IP Box dotyczy kwalifikowanych praw własności intelektualnych, czyli: patentów, prawo z rejestracji wzoru przemysłowego, praw ochronnych na wzór użytkowy, praw z rejestracji topografii układu scalonego, dodatkowego prawa ochronnego dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin, wyłącznego prawa o ochronie prawnej odmian roślin, praw z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu, autorskiego prawa do programu komputerowego. Lista kwalifikowanych praw własności intelektualnej jest zamknięta i enumeratywnie wskazana w ustawie PIT i CIT. W sytuacji kiedy podatnik osiągnie dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, to zapłaci podatek w wysokości 5% podstawy opodatkowania.
Kwalifikowane prawo własności intelektualnej powinno bowiem zostać wytworzone, rozwinięte lub ulepszone w ramach prowadzonej przez podatnika działalności B+R. Działalność badawczo-rozwojowa to działalność twórcza, polegająca na prowadzeniu systematycznych badań naukowych lub prac rozwojowych, które mają na celu zwiększenie zasobów wiedzy i wykorzystanie tej wiedzy do różnych nowych zastosowań w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Sama ulga IP BOX stanowi swego rodzaju kontynuację ulgi B+R.
Jeśli korzystać z ulgi IP BOX to powinieneś prowadzić odpowiednią ewidencję IP BOX. W ewidencji IP BOX należy: wskazać projekt, dokumenty księgowe związane z projektem, ustalić procent wynagrodzenia autorskiego z faktur przychodowych, odpowiednio przypisać koszty oraz obliczyć wskaźnik Nexus. Dodatkowo można prowadzić ewidencję czasu pracy i raport wykonywanych zadań. Wskaźnik Nexus wskazuje nam, jaka część dochodu z kwalifikowanego IP (np. z autorskiego prawa do programu komputerowego) będzie podlegać 5% stawce podatku. Jeśli chodzi o samą ewidencję, która ma być prowadzona na potrzeby ulgi IP BOX, to nie funkcjonuje żaden wzór ewidencji IP BOX.
Wskaźnik nexus obrazuje wysokość kwalifikowanych kosztów i jest określany indywidualnie dla każdego z kwalifikowanych IP osobno. Kwalifikowany dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej IP BOX podlega pod stawkę preferencyjną 5%. Wysokość dochodu kwalifikowanego obliczana jest wg wzoru stanowiącego iloczyn dochodu z działalności badawczo-rozwojowej i wskaźnika NEXUS. Sytuacja komplikuje się, jeśli nie jest możliwe obliczenie dochodu (przychód pomniejszony o koszty) przypadającego na poszczególne kwalifikowane IP. W sytuacji, kiedy wskaźnik NEXUS będzie mniejszy od jednej pozostałej części dochodu, który nie jest dochodem kwalifikowanym, to podlega on opodatkowaniu na zasadach obowiązujących do tej pory. Wyliczenia wskaźnika nexus dokonuje się zgodnie ze wzorem: n = (a + b) x 1,3 / (a + b + c + d), a sam wskaźnik nexus pozwoli ustalić wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego IP BOX. Jeśli chodzi o zmienne ze wzoru to: a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej; b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3; c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4; d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.