Analiza wskaźnikowa spółki
Finerto - Analiza wskaźnikowa spółki

Analiza wskaźnikowa spółki — najważniejsze wskaźniki rentowności

Jeśli masz spółkę i prowadzisz pełną księgowość, to możesz dużo dokładniej analizować swoje finanse aniżeli w działalności gospodarczej. Potrzebujesz jedynie sprawozdania finansowego, aby dowiedzieć się, jaką masz rentowność, płynność i jaki jest poziom zadłużenia twojej firmy.

Poznaj usługę

Jak balansować między ryzykiem a korzyściami w spółce?

Czytaj więcej Umów konsultację

Każdy przedsiębiorca, który chce, aby jego biznes był zdrowy i poukładany musi mieć porządek w finansach.

Analizę wskaźnikową przeprowadzamy, aby ustalić, jaki jest poziom przepływów finansowych, czy firma jest w stanie regulować bieżące zobowiązania (zarówno zobowiązania krótkoterminowe jak i długoterminowe). W ramach analizy wskaźnikowej sprawdzamy ogólny stan kondycji finansowej przedsiębiorstwa, co daje właścicielom lub zarządowi wiele odpowiedzi na pytania dotyczące strategii rozwoju i skalowania biznesu. Płynność finansową i możliwość spłaty zobowiązań ustalamy na podstawie sprawozdań finansowych.

Analiza wskaźnikowa — jakie rodzaje wskaźników finansowych zbadamy w Twojej spółce?

W ramach wykonywanej analizy wskaźnikowej sprawdza się przede wszystkim dane o aktywności gospodarczej, rentowności, zadłużeniach oraz płynności. Analiza wskaźnikowa polega na sprawdzeniu najważniejszych wskaźników finansowych i obszarów działalności operacyjnej przedsiębiorstwa. Analiza wskaźnikowa umożliwi Ci ocenę sytuacji finansowej Twojej firmy oraz efektywności wykorzystania zasobów przez firmę. Aby ocenić sytuację finansową, musimy sprawdzić odpowiednie wskaźniki.

Umów konsultację
CO ZBADAMY W TWOJEJ SPÓŁCE?

Analiza płynności finansowej

Pierwszy obszar, który poddajemy analizie to płynność finansowa — sprawdzamy zdolność firmy do terminowego regulowania swoich zobowiązań. W przypadku branż, w których mamy długie terminy płatności to cashflow będzie najistotniejszą kwestią, którą należy monitorować. W ramach analizy płynności finansowej sprawdzamy konkretne wskaźniki: wskaźnik bieżącej płynności finansowej, wskaźnik płynności szybkiej, wskaźnik płynności natychmiastowej.

Wskaźniki płynności finansowej

  • Bieżącej strzałka Aktywa zbiorcze
    / Zobowiązania bieżące
  • Szybkiej strzałka Inwestycje krótkoterminowe
    / Należności krótkoterminowe
  • Natychmiastowej strzałka Inwestycje krótkoterminowe
    / Zobowiązania bieżące

Analiza zadłużenia

Wiele firm działa w oparciu o dźwignię kredytową. Praktycznie w każdym przedsiębiorstwie występuje leasing, kredyt obrotowy lub pożyczka. Analiza zadłużenia sprawdza sytuację przedsiębiorstwa pod kątem obsługi krótko i długoterminowych zobowiązań. Im wyższe zadłużenie, tym wyższe ryzyko pogorszenia kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Podczas analizy zadłużenia sprawdzamy wskaźnik ogólnego zadłużenia, wskaźnik zadłużenia kapitałów własnych, wskaźnik udziału zobowiązań długoterminowych.

Wskaźniki zadłużenia

  • Zadłużenie ogólne strzałka Zobowiązania ogółem
    / Aktywa ogółem
  • Zadłużenia kapitału własnego strzałka Zobowiązania ogółem
    / Kapitał własny
  • Udział zobowiązań długoterminowych strzałka Zobowiązania długoterminowe
    / Zobowiązania ogółem

Analiza rentowności

Wielu przedsiębiorców w pogoni za coraz szybszym i większym wzrostem zapomina o marżowości i rentowności produktów i usług. Pełna analiza rentowności obejmuje analizę rentowności sprzedaży, majątku oraz rentowności kapitałów własnych.

Analiza rentowności

  • Rentowność sprzedaży strzałka Aktywa zbiorcze
    / Zobowiązania bieżące
  • Rentowność aktywów strzałka Inwestycje krótkoterminowe
    / Należności krótkoterminowe
  • Rentowność kapitałów własnych strzałka Inwestycje krótkoterminowe
    / Zobowiązania bieżące

Analiza sprawności działania

Ostatnia analiza dotyczy wykorzystania zasobów materialnych i intelektualnych w przedsiębiorstwie. W zakres analizy sprawności działania wchodzą wskaźniki cyklu obrotowego i wskaźniki rotacji aktywów.


Uzyskasz precyzyjne dane na temat kondycji finansowej Twojej firmy

Aby twoja firma mogła faktycznie rosnąć, to musisz decydować się na podjęcie decyzji inwestycyjnych i biznesowych w oparciu o wskaźniki płynności finansowej. Analiza wskaźnikowa przedsiębiorstwa pozwala Ci spojrzeć na swoją firmę „z lotu ptaka”. Pomożemy ci ocenić najważniejsze wskaźniki finansowe.

Jakie są korzyści analizy wskaźnikowej?

Zarząd lub właściciele spółki, dokonując analizy wskaźnikowej, mogą dowiedzieć się, jak wygląda sytuacja finansowa ich firmy. Dzięki temu, że wiedzą, jaka jest rentowność, poziom zadłużenia i jakie są wskaźniki rentowności, mogą podejmować skuteczne i przemyślane decyzje co do dalszych planów i inwestycji w firmie.

Celem analizy wskaźnikowej jest również porównanie naszych danych finansowych do naszej konkurencji. Firmy, które dokładnie znają swoją sytuację finansową, mogą lepiej konkurować na rynku.

Umów konsultację
Analiza wskaźnikowa spółki

Dlaczego Finerto

Zobacz, co wyróżnia nas spośród innych biur rachunkowych.

Pełna księgowość online
JPK VAT, e-faktura, e-doręczenia, KSeF — wszystkie wprowadzane przez Państwo mechanizmy wymuszają zarówno na przedsiębiorcach jak i na biurach rachunkowych konieczność informatyzacji i elektronizacji. Każdy z naszych klientów otrzymuje dostęp do portalu biura, w którym będzie w stanie zarówno wgrać i wystawić faktury, a także może sprawdzić bieżące przychody i podatki do zapłaty.
Przejrzysta i zrozumiała wycena
Cennik naszych usług zbudowany jest w prosty sposób: część stała naszego wynagrodzenia odzwierciedla stałą, miesięczną obsługę, natomiast druga część zależy od tego, ile faktycznie poświęcimy czasu na rozliczenie twojej firmy. Jedna firma będzie potrzebować 10 godzin miesięcznie, a druga tylko godzinę — cennik musi to odzwierciedlać.
Doradztwo Podatkowe
Doradztwo w zakresie niższych podatków, na pewnym etapie rozwoju firmy, pozwala przedsiębiorcy dużo szybciej i efektywnie rozwijać jego biznes. W ramach naszej grupy doradcy podatkowi z Kancelarii Finerto w taki sposób poukładają twoją firmę, aby faktycznie była zoptymalizowana i gotowa na współpracę księgową.
Doradztwo Księgowe
Prowadzenie uproszczonej lub pełnej księgowości to nie tylko bieżące rozliczenia. To również bieżące doradztwo w zakresie rachunkowości: konsultacje księgowe, analiza faktur i wydawanie opinii w zakresie określonych zdarzeń gospodarczych. W dobie KSeF doradzamy również jak prawidłowo wystawiać i wysyłać faktury.
Finansowanie firmy
Finansowanie zewnętrzne bardzo często może stanowić niesamowitą dźwignię do rozwoju — w ramach obsługi księgowej pomożemy Ci z uzyskaniem najlepszej oferty na kredyt, leasing, dotację lub inne, alternatywne sposoby dofinansowania firmy.
Wszystko w jednym miejscu
Wystarczy, że zamówisz bezpłatną konsultację, a my będziemy w stanie zapewnić Ci wszystkie usługi podatkowe, księgowe i prawne. W ramach założenia firmy na początku doradzimy Ci jaki to powinien być podmiot, następnie zajmiemy się zgłoszeniami do zusu i urzędu skarbowego, by wreszcie zadbać o bieżącą obsługę księgową.
Arrow Umów konsultację

Jak będzie wyglądać proces naszej współpracy?

Krok 1

Krok 1

Wypełnij formularz i zamów bezpłatną konsultację
Krok 2

Krok 2

Zadzwonimy do Ciebie, aby lepiej zrozumieć twoją sytuację
Krok 3

Krok 3

Umówimy Cię na rozmowę z naszym ekspertem (księgowym lub doradcą podatkowym)
Krok 4

Krok 4

Zaproponujemy najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy
Umów konsultację

Poznaj opinie
naszych klientów

Previous Next

Porozmawiajmy o księgowości

Szukasz biura rachunkowego, które nie tylko zadba o bieżące rozliczenia, natomiast będzie w stanie również doradzać księgowo i podatkowo? Chcesz przenieść swoją księgowość i ją zoptymalizować?

Wypełnij formularz, a zadzwonimy do Ciebie i w ramach 30-minutowej bezpłatnej konsultacji ocenimy, które rozwiązania księgowe będą dla Ciebie najkorzystniejsze.

Mateusz Chinczewski

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą

FAQ

Z najważniejszych wskaźników finansowych wymienić można wskaźnik udziału zobowiązań długoterminowych, wskaźnik zadłużenia kapitału własnego, wskaźniki rentowności, wskaźnik rotacji należności, wskaźniki sprawności działania, wskaźnik bieżącej płynności finansowej, wskaźniki cyklu obrotowego, terminowego regulowania swoich zobowiązań, wskaźnik płynności finansowej, wskaźnik pokrycia obsługi długu, wskaźniki rotacji, wskaźnik rotacji zapasów, wskaźnik zadłużenia ogólnego, wskaźnik zadłużenia długoterminowego, wskaźnik ogólnego zadłużenia, wskaźnik rotacji zobowiązań, wskaźnik rentowności kapitałów własnych, wskaźniki zadłużenia, ocenę efektywności wykorzystania zasobów przez firmę.

Pokazuje strukturę zobowiązań. Optymalną sytuacją jest ta, w której zobowiązania krótkoterminowe są mniejsze niż te długoterminowe.

Wskaźnik zadłużenia kapitału własnego pokazuje, ile razy zobowiązania przedsiębiorstwa przewyższają wartość jego kapitałów własnych. Wskaźnik ten zatem jest swoistym zabezpieczeniem spłaty zobowiązań podmiotu i z tego względu jest szczególnie istotny przy ocenie jego zdolności kredytowej. Jego wartość nie powinna przekraczać 1.