Obsługa fundacji rodzinnych
Finerto - Obsługa fundacji rodzinnych

Fundacja rodzinna, czyli 0% podatku dochodowego

Fundacja rodzinna to zupełnie nowa instytucja w polskim prawie. Nowa, natomiast bardzo wyczekiwana przez przedsiębiorców, ponieważ jej ideą jest zadbanie o kolejne pokolenie, o sukcesję, o zabezpieczenie naszego majątku przy okazji oferując bardzo ciekawe i korzystne rozwiązanie podatkowe.

Zobacz, co możemy dla Ciebie zrobić

Dlaczego mając fundację rodzinną, zapłacisz jedynie 0% podatku dochodowego?

Obsługa fundacji rodzinnych

Fundacja rodzinna jest bardzo ciekawą i korzystną instytucją natomiast aby Polscy przedsiębiorcy mogli się przekonać do polskiej fundacji rodzinnej zamiast zagranicznych, ustawodawca musiał wprowadzić korzystne rozwiązania podatkowe.

W Polsce można już nie płacić podatku dochodowego — wystarczy skorzystać z CIT-u estońskiego. Wówczas spółka ani jej wspólnicy nie płacą podatku dochodowego, aż do momentu wypłaty zysku ze spółki. Można zatem mieć 0% podatku. Bardzo podobnie wygląda sytuacja w przypadku fundacji rodzinnej. Jeśli fundacja rodzinna wykonuje dozwoloną działalność gospodarczą i nie wypłacamy świadczeń dla beneficjentów fundacji rodzinnej, to wówczas fundacja rodzinna nie płaci podatku dochodowego.

Dozwolona działalność

0 % podatku pojawi się w fundacji rodzinnej tylko i wyłącznie jeśli działalność świadczona przez fundację rodzinną jest dozwolona. Jest to przede wszystkim najem, pożyczki, nabywanie i zbywanie papierów wartościowych, przystępowanie do spółek kapitałowych. Tego typu działalność będzie zwolniona z podatku.

Inne podatki niż 0%

Podatek pojawi się dopiero w sytuacji gdy:

  • wypłacamy świadczenie dla osoby beneficjentem fundacji rodzinnej — wówczas mamy 15% CIT
  • fundacja rodzinna świadczy działalność niedozwoloną — wówczas mamy 25% CIT.

Powstanie obowiązku podatkowego u beneficjentów w związku z otrzymanym świadczeniem jest uzależnione od stopnia pokrewieństwa beneficjenta z fundatorem. Powyższe wskazuje, że fundacja rodzinna tworzona być powinna w konkretnym celu — tylko w takiej sytuacji nie zapłacimy podatku.

Czytaj więcej Umów bezpłatną konsultację

W czym fundacja rodzinna może wesprzeć Twój biznes?

Fundacja rodzinna funkcjonuje w naszym porządku prawnym od 22.05.2023 r. Celem założenia fundacji rodzinnej ma być przede wszystkim zabezpieczenie majątku i sukcesji w firmach rodzinnych. Ustawa o fundacji rodzinnej wprowadza jednak wiele ciekawych rozwiązań, z których fundacja rodzinna i polski biznes mogą skorzystać.

Umów bezpłatną konsultację

W czym możemy pomóc:

Podatki

Ustawa utrzymuje, co do zasady, zakaz prowadzenia przez fundację rodzinną działalności gospodarczej, ale tylko takiej typowo operacyjnej. Wykonywanie jednak czynności, które są dozwoloną działalnością fundacji rodzinnej, generuje wiele korzyści podatkowych. Główną korzyścią jest to, że z dozwolonej działalności gospodarczej fundacja rodzinna nie płaci podatku dochodowego w ogóle – 0%.

Oznacza to, że jeśli fundacja rodzinna wykonuje działalność zgodną z art. 5 ustawy o fundacji rodzinnej, to nie płacimy podatku dochodowego. Dozwoloną działalnością fundacji rodzinnej jest:

  • zbywania mienia, o ile mienie to nie zostało nabyte wyłącznie w celu dalszego zbycia;
  • najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie;
  • przystępowania do spółek handlowych, funduszy inwestycyjnych, spółdzielni oraz podmiotów o podobnym charakterze, mających swoją siedzibę w kraju albo za granicą, a także uczestnictwa w tych spółkach, funduszach, spółdzielniach oraz podmiotach;
  • nabywania i zbywania papierów wartościowych, instrumentów pochodnych i praw o podobnym charakterze;
  • udzielaniu pożyczek spółkom:
    • spółkom kapitałowym, w których fundacja rodzinna posiada udziały albo akcje,
    • spółkom osobowym, w których fundacja rodzinna uczestniczy jako wspólnik,
    • beneficjentom;
  • obrotu zagranicznymi środkami płatniczymi należącymi do fundacji rodzinnej w celu dokonywania płatności związanych z działalnością fundacji rodzinnej.

Widzimy zatem, że fundacja rodzinna ma na celu gromadzenie mienia, a także odpowiednie dalsze inwestowanie majątku fundacji rodzinnej.


Sukcesja

Fundatorem fundacji rodzinnej najczęściej jest nestor, czyli najstarszy członek rodziny, który chce zabezpieczyć kolejne pokolenia. Pozwala to zadbać o szereg wyzwań związanych z rodziną i biznesem. Założenie fundacji rodzinnej pozwala:

  • zabezpieczyć funkcjonowanie spółki, której udziały możemy wnieść do fundacji rodzinnej,
  • zadbać o majątek prywatny wnosząc np. nieruchomości na wynajem do fundacji rodzinnej,
  • zapewnić bieżące przychody dla rodziny w postaci dywidend do fundacji rodzinnej,
  • zadbać o świadczenia dla członków rodziny (beneficjentów fundacji rodzinnej) na wypadek śmierci fundatora,
  • korzystnie podatkowo sprzedać firmę.

W związku z ustanowieniem fundacji rodzinnej otwierają się zupełnie nowe możliwości dzięki, którym możemy nasz biznes zabezpieczyć i powiększyć.


Bezpieczeństwo

Utworzeniu fundacji rodzinnej towarzyszy również spora poufność i bezpieczeństwo:

  • fundator nie odpowiada za zobowiązania fundacji rodzinnej,
  • ograniczenie odpowiedzialności fundacji rodzinnej za zobowiązania jej założyciela,
  • fundacja rodzinna zapewnia również ochronę przed ewentualną egzekucją roszczeń.

Zamów bezpłatną konsultację podatkową!

Usługi doradcze rozpoczynamy zawsze od 30 minut bezpłatnej konsultacji, w ramach której sprawdzimy, czy i w jaki sposób możemy ci pomóc. Następnie umówimy cię już na rozmowę z ekspertem, którym jest doradca podatkowy. Skontaktuj się z nami poprzez formularz, a niezwłocznie do Ciebie oddzwonimy.

Umów bezpłatną konsultację
Obsługa fundacji rodzinnych
Obsługa fundacji rodzinnych

Kto powinien założyć fundację rodzinną?

Polska Fundacja rodzinna dedykowana jest przede wszystkim dla przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na prowadzenia działalności gospodarczej jako właściciele firm rodzinnych. Natomiast nie tylko. Może się okazać, że w bardzo wielu sytuacjach po prostu warto założyć fundację rodzinną ze względów podatkowych i sukcesyjnych. Korzystne opodatkowanie fundacji rodzinnej powoduje, że beneficjenci fundacji mogą otrzymać dostęp do majątku fundacji rodzinnej, nie ryzykując tym, że majątek rodzinny (majątek fundacji rodzinnej) ulegnie uszczupleniu.

Przedsiębiorca, która myśli o sprzedaży firmy

Pierwszą grupą przedsiębiorców, którzy mogą skorzystać na fundacji rodzinnej, są właściciele firm, które mają być sprzedane. Zbycie udziałów spółki z o.o. to 19% podatku + 4% daniny solidarnościowej. Zbycie udziałów poprzez fundację rodzinną pozwoli na niezapłacenie podatku w ogóle.

Przedsiębiorca, który wynajmuje aktywa

Jeśli dysponujesz sporym majątkiem rodzinnym, który np.: stanowią nieruchomości, które następnie są wynajmowane, to fundacja rodzinna ponownie może być dobrym i korzystnym rozwiązaniem. Wynajem mieści się w dozwolonej działalności fundacji rodzinnej, a w konsekwencji przychody są nieopodatkowane.

Przedsiębiorca, który otrzymuje dywidendę ze spółki

Po Polskim Ładzie wielu przedsiębiorców zamieniło JDG na spółkę z o.o. Bardzo wielu przedsiębiorców prowadzi spółkę z o.o. ze względu na ryzyko czy przychody. Minusem spółki z o.o. jest jednak podwójne opodatkowanie. Ten problem również może rozwiązać fundacja rodzinna. Zamiast wypłacać zysk ze spółki do kieszeni prywatnej, możemy wypłacić zysk do fundacji rodzinnej. Wówczas nie zapłacimy podwójnego podatku.

Przedsiębiorca, który pożycza swoim firmom środki pieniężne

Jeśli masz kilka biznesów, które mogą potrzebować dokapitalizowania z Twojej strony, to fundacja rodzinna pozwala pożyczać środki spółkom bez podatku. W standardowej sytuacji musielibyśmy zapłacić podatek od zysków kapitałowych jako osoba prywatna, która osiąga zyski z odsetek od pożyczki, a w przypadku gdy środki pożyczy fundacja rodzinna, to podatek wyniesie ponownie okrągłe 0%.

Przedsiębiorca, który aktywnie inwestuje swoje zyski

Inwestować można nie tylko w nieruchomości. Bardzo częstym sposobem na zabezpieczenie naszego kapitału jest giełda. Zgodnie z przepisami ustawy o fundacji rodzinnej dozwolone jest nabywanie i zbywanie papierów wartościowych, instrumentów pochodnych i praw o podobnym charakterze. Natomiast najważniejsza jest nagroda. Jeśli inwestujemy jako fundacja rodzinna, a nie osoba prywatna to zamiast 19% podatku Belki mamy po raz kolejny 0% podatku.

Czytaj więcej Umów bezpłatną konsultację

<

<

Założenie fundacji rodzinnej

Plan

Plan

Pierwszym krokiem jest zdecydowanie ułożenie Planu. Musimy sobie odpowiedzieć na pytanie czy fundacja rodzinna będzie korzystna w twoim przypadku, jaki majątek rodzinny możesz do niej wnieść, jakie to przyniesie skutki podatkowe. Dopiero w momencie gdy mamy pełny plan i strategię działania to możemy zaczynać układać statut fundacji rodzinnej i przygotowywać się do jej rejestacji.

Ład rodzinny

Ład rodzinny

Fundacja rodzinna jak sama nazwa wskazuje ma zabezpieczyć rodzinę. Ma ona służyć nie tylko fundatorowi – nestorowi, ale również ma zabezpieczyć kwestię płynności finansowej w spółkach, a przede wszystkim zabezpieczyć świadczenia dla najbliższej rodziny. Musimy zatem na tym etapie uzgodnić z członkami naszej rodziny zasady wypłat z fundacji rodzinnej, co się zadzieje z fundacją na wypadek naszej śmierci, jakie będą regułu uzupełniania składu danego organu fundacji rodzinnej.

Statut fundacji rodzinnej

Statut fundacji rodzinnej

Dopiero gdy mamy Plan i mamy zgodę w rodzinie to możemy przystąpić do prac nad statutem fundacji rodzinnej. Musimy w nim zawrzeć kwestie świadczeń dla beneficjentów, fundusz założycielski fundacji rodzinnej, musimy ustalić jakie aktywa staną się własnością fundacji rodzinnej. Z tak przygotowanym statutem udajemy się do notariusza ponieważ dla jej utworzenia konieczne jest sporządzenie przez notariusza aktu założycielskiego albo testamentu, obejmującego oświadczenie o utworzeniu fundacji rodzinnej.

Rejestracja fundacji rodzinnej

Rejestracja fundacji rodzinnej

Ostatnim etapem jest sama złożenie wniosku do rejestru fundacji rodzinnych celem jej zgłoszenia i zarejestrowania. Natomiast nie musimy czekać na wpis ponieważ już fundacja rodzinna w organizacji może zacząć działać.

Zamów bezpłatną konsultację podatkową!

Jeśli zastanawiasz się, co może zyskać Twoja firma, dzięki wszechstronnemu prawnemu wsparciu kancelarii prawnej to, zamów bezpłatną konsultację.

Zostaw swój numer telefonu i adres mail. Zrobimy wszystko, aby jak najszybciej skontaktować się z Tobą i ustalić, czy i jak możemy Ci pomóc.

Mateusz Chinczewski

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą

FAQ

22 maja 2023 roku do polskiego porządku prawnego weszła fundacja rodzinna. Ma ona na celu zabezpieczyć dobro najbliższej rodziny przy wykorzystaniu wielu korzyści w tym zwolnienia podatkowego. Zwykłe fundacje powstają w Polsce od lat, na podstawie ustawy z 1984 roku i jest to typowa organizacja pozarządowa. Fundacja rodzinna jest zupełnie inną instytucją

Fundacja rodzinna bardzo przypomina spółkę z o.o. Wśród jej organów wymienić można: zarząd, zgromadzenie beneficjentów fundacji rodzinnej, fundatora, czy członków rady nadzorczej.

Fundacje rodzinne zobowiązane są prowadzić pełną księgowość co wiązać się oczywiście również będzie z obowiązkami w zakresie zatwierdzeniu sprawozdania finansowego. Fundacja rodzinna ma swoją osobowość prawną.

Ustawa (art. 30) wskazuje trzech beneficjentów fundacji rodzinnej. Po pierwsze może być to osoba fizyczna, po drugie organizacja pozarządowa (zgodnie z definicją z ustawy o działalności pożytku) prowadząca działalność pożytku. Trzecim wymienionym beneficjentem jest sam fundator.

Fundatorem może być osoba fizyczna, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych , a więc między innymi prawo swobodnego dysponowania swoim majątkiem. Fundację rodzinną, ustanowiona w akcie założycielskim może założyć kilku fundatorów . Fundacja utworzona w testamencie może mieć tylko jednego fundatora .

Poznaj opinie
naszych klientów

Previous Next