- Problem podatkowy: optymalizacja podatkowa w jednoosobowej działalności, spółce jawnej i dwóch spółkach z o.o.
- Branża: produkcja/handel/wynajem nieruchomości
- Cel: zmniejszenie obciążeń podatkowych, korzystniejsze korzystanie z kapitału zgromadzonego w spółkach, zabezpieczenie sukcesji i optymalizacja
Klient zgłosił się do nas, szukając sposobu na zmniejszenie obciążeń podatkowych. Prowadzi on 4 podmioty (JDG, spółkę jawną i 2 spółki z o.o. We wszystkich tych podmiotach klient jest głównym udziałowcem. Przedsiębiorstwa zajmują się recyklingiem odzieży, ale główna działalność to sprzedaż detaliczna w sklepach, eksport, import, produkcja, najem nieruchomości.
Wszystkie podmioty generują łącznie blisko 100 mln przychodu i ok. 10 mln zysku rocznie. Właściciel dodatkowo ma bardzo duży majątek w nieruchomościach: mieszkania, lokale komercyjne, hale itd. Wszystkie podmioty zatrudniają obecnie ponad 250 pracowników.
Układanie strategii podatkowej rozpoczęliśmy od zmapowania tego, na czym de facto najbardziej zależy naszemu klientowi. W toku rozmowy okazało się, że wyróżnić można trzy podstawowe wyzwania:
Zmniejszenie obciążeń w spółce jawnej i JDG
Obie te firmy rozliczały się na liniówce. Czyli od bardzo wysokiego dochodu, klient musiał zapłacić 19% podatku, 4,9% składki zdrowotnej i dodatkowo jeszcze 4% daniny solidarnościowej. Łącznie prawie 28% łącznej sumy opodatkowania.
Zapewnienie kapitału dla nowej inwestycji realizowanej w formie spółek-córek
Nowa inwestycja wiąże się z dużym ryzykiem i rozdrobnieniem — zarówno kapitału jak i operacji. Klientowi zależało na takiej konstrukcji, dzięki której będzie miał swobodę w dokapitalizowywaniu kolejnych podmiotów, ograniczy odpowiedzialność, a także pozwoli agregować zysk do jednego podmiotu.
Zabezpieczenie firmy na wypadek śmierci i zaplanowanie sukcesji
Nasz klient z racji tego, że duża większość biznesu oparta jest o jednoosobową działalność gospodarczą, oczekuje zabezpieczenia firmy na wypadek jego śmierci. Zarówno w kontekście jej funkcjonowania, zabezpieczenia zysków, a także ułożenia dziedziczenia jak i sukcesji.
Po przeanalizowaniu potrzeb klienta zaproponowaliśmy strukturę podatkową opartą o fundację rodzinną. Założenie jest następujące:
- Fundacja jest podmiotem „matką” do której wpływają środki ze wszystkich innych podmiotów
- Spółkę jawną przekształcamy w spółkę z o.o., w której udziały obejmie fundacja rodzinna
- Jednoosobową działalność gospodarczą przekształcamy w spółkę z o.o. w której udziały obejmie fundacja rodzinna
- W już otworzonych spółkach udziały obejmie fundacja rodzinna.
W konsekwencji zysk po opodatkowaniu ze spółek z o.o. będzie trafiał do fundacji rodzinnej bez podwójnego opodatkowania.
W konsekwencji przy założeniu dochodu na poziomie 10.000.000 zł obciążenia zmienią się w następujący sposób:
- obciążenia przed optymalizacją
- obciążenia po optymalizacji
Oparcie struktury o fundację rodzinną pozwoli zadbać o wszystkie obszary, na których zależy właścicielowi firmy:
- Optymalizacja podatkowa — oszczędność na poziomie co najmniej 800.000 zł. W praktyce oszczędności będą jeszcze wyższe, ponieważ część majątku pozostanie poza spółkami i będzie do tych spółek wynajmowana. Oszczędności podatkowe na pewno wyniosą co najmniej milion złotych rocznie
- Pożyczki do spółek córek — Fundacja rodzinna jest zwolniona z podatku dochodowego w zakresie udzielania pożyczek podmiotom powiązanym. Daje to bardzo dużo korzyści podatkowych, ponieważ:
a) oszczędzamy 19% od dochodu z odsetek
b) oszczędzamy 19%, wrzucając odsetki w koszty w spółce, dzięki czemu nie zapłacimy CIT - Sukcesja — fundacja rodzinna pozwala nam zabezpieczyć majątek, określić wypłaty świadczeń dla członków rodziny, a także ustalić zasady współpracy fundacji i biznesu.
Oczywiście strategii takiej nie da się stworzyć w jeden dzień.
Nie da się też jej wdrożyć w kilka dni, ponieważ doprowadzenie do sytuacji pożądanej wiąże się z szeregiem działań prawnych:
- przekształcenie działalności w spółkę z o.o.
- przekształcenie spółki jawnej w spółkę z o.o.
- stworzenie fundacji rodzinnej
- przeniesienie aktywów do fundacji rodzinnej w tym udziałów w spółkach z o.o.
Opracowanie Planu daje jednak fundament, dzięki któremu jesteśmy w stanie doprowadzić do sytuacji, w której wszystkie potrzeby właściciela zostaną spełnione. Nie poprzestajemy tylko na stworzeniu strategii — my ją również wdrażamy w życie.
Jeśli chcesz opracować Plan Optymalizacyjny dla swojej firmy, to możesz zamówić bezpłatną konsultację poniżej: