Czym jest optymalizacja podatkowa?
Optymalizacja podatkowa polega na zmniejszaniu obciążeń podatkowych. W ramach optymalizacji podatkowej możemy wyszczególnić sposoby na legalne jak i nielegalne unikanie opodatkowania — w dzisiejszym artykule skupimy się na tym czym jest legalna optymalizacja podatkowa.
W spółce z o.o. głównym zadaniem optymalizacji podatkowej jest zminimalizowanie skutków podwójnego opodatkowania. W jednoosobowej działalności gospodarczej podatek płacimy jako osoba fizyczna (tylko raz), a w spółce z o.o. na początku swój podatek dochodowy płaci spółka, a dopiero później płaci wspólnik (drugi raz). Na szczęście jest kilka sposobów, aby w spółce z o.o. zapłacić podatek tylko raz i unikać podwójnego opodatkowania.
Jaki podatek dochodowy płaci spółka?
Spółka z o.o. jako osoba prawna płaci 19% podatku dochodowego od podstawy opodatkowania — podatek od osób prawnych CIT — dokładnie tak samo jak podatek liniowy (jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą).
Jednak:
- na liniówce masz dodatkowo 4,9% składki zdrowotnej od dochodu, co daje łącznie 23,9% od dochodu,
- spółka z o.o. może płacić niższy podatek – 9%.
Jaka spółka może płacić 9%?
Obniżona stawka 9% dotyczy przychodów (dochodów) innych niż z zysków kapitałowych i mogą ją stosować:
- mali podatnicy,
- podatnicy rozpoczynający działalność (w roku podatkowym, w którym ją rozpoczęli), z pewnymi ograniczeniami dotyczącymi podmiotów powstałych w wyniku niektórych czynności restrukturyzacyjnych.
Mały podatnik
Aby spółka mogła skorzystać z 9-procentowej stawki CIT, to nie powinna przekraczać limitu 2 mln euro przychodów. Niestety to wcale nie jest takie proste i oczywiste, ponieważ mamy dwa limity:
- limit 2 mln euro przychodów netto, czyli bez VAT w bieżącym roku podatkowym,
- limit 2 mln euro przychodów brutto, czyli z VAT w poprzednim roku podatkowym — ten limit wyznacza nam tzw. status małego podatnika. Jeśli nie przekroczyliśmy w ubiegłym roku tego limitu, jesteśmy małym podatnikiem.
Duży podatnik
Jeśli twój przychód przekracza 2 mln euro, to stawka podatku w spółce z o.o. wyniesie 19%. Dlatego, aby w 2023 roku można byłoby stosować 9-procentową stawkę podatku CIT, to nie można w 2023 roku przekroczyć przychodów netto ogółem w wysokości 9.357.000 zł oraz w 2022 roku nie można przekroczyć przychodów ze sprzedaży brutto w wysokości 9.654.000 zł.
Czy istnieje legalna optymalizacja podatkowa?
Oczywiście, że tak natomiast taką optymalizację podatkową opartą na legalnych sposobach i metodach należy dobrze zaplanować. Sposoby mające na celu zminimalizowanie obciążeń podatkowych mają w praktyce pomóc uzyskiwać realna stopę opodatkowania, która będzie dużo niższa niż obecna.
Metody optymalizacji podatkowej
Jeśli chodzi o metody optymalizacji podatkowej, istnieje wiele sposobów na niższe obciążenia podatkowe. Zanim jednak wybierzemy metodę i ją wdrożymy, to warto zadbać o planowanie podatkowe. Jeśli przeanalizujesz dokładnie swoją sytuację z doradcą podatkowym, to będziesz mieć pewność, że wdrażane metody optymalizacji podatkowej są bezpieczne i przyniosą faktyczny skutek w postaci niższych podatków i składek.
Wśród metod optymalizacji podatkowej wyróżnić możemy następujące:
Zmiana formy prowadzenia działalności gospodarczej
Jedną z najpopularniejszych metod optymalizacji podatkowej jest zmiana formy prawnej i prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, to możesz przekształcić swoją działalność operacyjną na przykład w spółkę z o.o. albo w spółkę komandytową. Planowanie podatkowe zawierające zmianę formy prowadzenia działalności powinno opierać się na kilku aspektach:
- aspekt podatkowy — nowa forma prawna powinna generować niższą sumę obciążeń podatkowych niż poprzednia
- aspekt prawny — zmieniając formę prowadzenia działalności, powinniśmy wziąć również pod uwagę strukturę organizacyjną, a także majątek, który chcemy wnieść lub wynajmować spółce,
- aspekt finansowy — inna forma prawna wpływa też na nasz majątek i zobowiązania.
Przykład przejścia z jednoosobowej działalności gospodarczej na spółkę z o.o.:
a) przedsiębiorcy prowadzący działalność operacyjną na liniówce:
b) ten sam przedsiębiorca prowadzący działalność w formie spółki z o.o.:
Zmiana formy prawnej będzie często opłacalna w przypadku prostej spółki akcyjnej lub jeśli miałaby to być spółka komandytowa.
Wybór korzystnej formy opodatkowania
Optymalizacja podatkowa, która ma mieć na celu oszczędzanie podatkowe, często dotyczy również formy opodatkowania.
W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej mamy wybór w postaci skali podatkowej, możemy wybrać opodatkowanie ryczałtem, lub podatek liniowy.
Przykłady wyboru formy opodatkowania:
a) liniówka
b) skala podatkowa
c) ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
W każdej z tych form zobowiązani jesteśmy opłacać składki na ubezpieczenie społeczne, natomiast różnice dotyczą podatku i składki zdrowotnej.
CIT Estoński
Optymalizacja oparta o zmianę formy opodatkowania w przypadku spółki z o.o. może dotyczyć również CIT-u Estońskiego. CIT Estoński niesie ze sobą dwie podstawowe korzyści:
a) można nie płacić podatku aż do momentu wypłaty dywidendy,
b) w sytuacji, w której wypłacamy dywidendę to mamy łączne niższe opodatkowanie aniżeli na CIT klasycznym
- CIT klasyczny
- CIT estoński
Ulgi podatkowe
W przypadku spółki z o.o. można również wprowadzić optymalizację opartą o ulgi podatkowe. Z najczęściej wykorzystywanych ulg wymienić można:
- ulga na robotyzację,
- ulga B+R,
- ulga na ekspansję,
- ulga IP BOX,
- ulga na prototyp.
Koszty uzyskania przychodu
Wysokość podatku dochodowego zależy oczywiście od wysokości podstawy opodatkowania, tzn. im niższy dochód, tym niższy podatek do zapłaty. Dochód to oczywiście przychód minus koszty więc kolejnym sposobem na optymalizację podatkową mogą być koszty uzyskania przychodu.
Ciekawym przykładem może być amortyzacja jednorazowa w ramach pomocy de minimis. W ramach tej ulgi przedsiębiorcy mogą dokonać odpisów amortyzacyjnych do wysokości limitu jednorazowej amortyzacji, wynoszącego 50 tys. euro (w roku 2022 limit wynosi 230 tys. zł).
Kolejny przykład to oczywiście wypłaty ze spółki w oparciu o zasady ogólne:
- wynagrodzenie członka zarządu
- wynagrodzenie za świadczenia powtarzające się (art. 176 k.s.h.)
Optymalizacja podatkowa w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością
Optymalizacja podatkowa w spółce może przybierać różne formy. Wymienić można:
- CIT Estoński — brak podatku i niższa łączna suma obciążeń podatkowych przy wypłacie ze spółki,
- wybierając różne formy opodatkowania — np.: spółka komandytowa, która eliminuje podwójne opodatkowanie,
- wykorzystanie wypłat ze spółki w oparciu o zasady ogólne — wynagrodzenie z powołania, 176 k.s.h.,
- ulgi podatkowe — np.: ulga B+R,
- dodatkowa spółka — aby mieć kolejny podmiot pod kątem wejścia w podatek VAT,
- stawka CIT 9% zamiast 19%,
- wykorzystanie nietypowych kosztów uzyskania przychodu
Tego typu optymalizacja podatkowa jest oczywiście w pełni legalna, a co również istotne — bardzo skuteczna.
Optymalizacja podatkowa a unikanie opodatkowania
Wszystkie wymienione powyżej metody optymalizacji podatkowej są to legalne sposoby. Pamiętać należy, że uchylenie się od opodatkowania to działania sprzeczne z prawem i definiuje się je jako oszustwo podatkowe. Ma ono miejsce, gdy podatnik świadomie nie informuje organu skarbowego o zdarzeniach objętych obowiązkiem podatkowym.
Uchylanie jest działaniem na szkodę Skarbu Państwa, a jego konsekwencjami jest pociągnięcie podatnika do odpowiedzialności karnej lub karno-skarbowej. Przykładami uchylania się od opodatkowania są m.in.: całkowite lub częściowe zatajanie dochodów, uzyskiwanie dochodów z niezarejestrowanych działalności, złożenie fałszywego zeznania podatkowego.
Dodatkowo mamy przepis art. 54 § 1 Kodeksu karnego skarbowego: „Podatnik, który uchylając się od opodatkowania, nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania, lub nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie”.
Podsumowanie
Optymalizacja podatkowa, którą robimy na podstawie przepisów prawa podatkowego (np.: Ordynacja podatkowa) jest legalna i skuteczna. Każdorazowo jednak ww. sposoby należy konsultować i omawiać z doradcą podatkowym. Sytuacja każdego podatnika jest inna i należy oceniać je indywidualnie. Jeśli chcesz dokonać optymalizacji podatkowej, to skorzystaj z naszej bezpłatnej konsultacji.